سلامتی را میتوان به انواع زیر تعریف کرد :

  • سلامت بدنی یا جسمی
  • سلامت مالی
  • سلامت روح و روان
  • سلامت محیطی
  • سلامت ذهن
  • سلامت شغلی
  • سلامت اجتماعی
  • و سلامت معنوی

“سلامت بدنی یا جسمی”

متداول ترین جنبه سلامت ، سلامت جسمی است که ارزیابی آن نسبت به سایر جنبه های سلامتی آسانتر است.سلامت جسمی در واقع ناشی از عملکرد صحیح اندامها ،عملکرد مناسب بیولوزیکی سلول ها است و هماهنگی آنها نشانگر سلامت جسمی است.

برخی از علائم سلامت جسمی عبارت است از :

ظاهر خوب و طبیعی ،وزن مناسب،اشتها کافی،خواب راحت و منظم،حرکات منظم روده،حرکات هماهنگ بدن،نبض طبیعی و فشار خون و وزن نسبتاً ثابت در سنین بالاتر

“سلامت مالی”

این موضوع معمولاً فقط ثروت پولی یک شخص را به ذهن متباتدر میکند ، اما همانطور که بسیاری از مشاوران می دانند ،حتی افراد ثروتمند نیز به دلایل مالی رنج میبرند. به عنوان مثال ، فردی را در نظر بگیرید که منابع مالی کافی برای بقیه عمر خود داشته باشد ، اما حتی کوچکترین پاشش برای او نگران کننده است. یک الگوریتم استاندارد مالی این نوع فرد را از نظر اقتصادی عالی طبقه بندی می کند ، زیرا وی دارای ثروت مادی کافی برای تحمل هرگونه شوک اقتصادی معقول است. با این حال ، این اضطراب مربوط به امور مالی می تواند در نهایت بدان معنی باشد که کیفیت زندگی وی بسیار پایین است. در نتیجه ثبات اقتصادی تنها بخشی از سلامت مالی می باشد. سلامت مالی اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت امور پولی شخصی فرد به کار می رود. برای سلامتی مالی ابعاد زیادی وجود دارد ، از جمله میزان پس انداز شما ، چقدر شما برای بازنشستگی کنار می گذارید و میزان درآمد خود برای هزینه های ثابت یا غیر اختیاری چقدر است.

“سلامت روح و روان”

سلامت روان شامل بهزیستی عاطفی ، روانی و اجتماعی ما می شود. این امر بر نحوه تفکر ، احساس و عملکرد ما تأثیر می گذارد. همچنین به تعیین چگونگی برخورد با استرس ، ارتباط با دیگران و تصمیم گیری کمک می کند. سلامت روان در هر مرحله از زندگی ، از کودکی تا بزرگسالی از اهمیت برخوردار است. پاسخ مناسب به مشگلات زندگی یک جنبه مهم سلامت روان است .نکته ای که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از بیماری های روانی مانند اضطراب ، افسردگی و غیره بر سلامت جسمی تاثیر میگذارد و بین بیماری های روحی و جسمی رابطه مستقیم وجود دارد.

برخی از علائم سلامت روانی عبارت است از: سازگاری شخص با دیگران ، داوری صحیح در برخورد با مسائل ، داشتن روحیه انتقادپذیر ، عملکرد مناسب در برخورد با مشگلات .

“سلامت محیطی”

سلامت محیط به جنبه های سلامت انسان (از جمله کیفیت زندگی ) اشاره دارد که توسط عوامل جسمی ، شیمیایی ، بیولوژیکی ، اجتماعی و روانی در محیط تعیین میشود. همچنین به تئوری و عمل ارزیابی ، تصحیح ، کنترل و جلوگیری از آن عوامل در محیط اشاره دارد که می تواند به طور منفی بر سلامت نسلهای حال و آینده تأثیر بگذارد. خدمات بهداشت محیط از جمله سرویس هایی هستند که سیاست های بهداشت محیط را از طریق فعالیت های نظارت و کنترل به اجرا در می آورند. آنها همچنین با ارتقاء بهبود پارامترهای زیست محیطی و ترغیب به استفاده از فن آوری ها و رفتارهای سازگار با محیط زیست ، این نقش را انجام می دهند. آنها همچنین نقش مهمی در توسعه و پیشنهاد مناطق سیاسی جدید دارند.

سلامت محیط یا همان بهداشت محیط ، تعامل بین محیط و سلامت ما را بررسی میکند و محیط میتواند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر سلامتی و رفاه ما تاثیر بگذارد .

“سلامت ذهن”

سلامت ذهن به سلامتی شناختی ، رفتاری و عاطفی ما اشاره دارد – این همه مربوط به نحوه تفکر ، احساس و رفتار ما است. اصطلاح “سلامت ذهن” گاهی به معنای عدم وجود یک اختلال روانی است.
سلامت ذهن می تواند بر زندگی روزمره ، روابط و حتی سلامت جسمی تأثیر بگذارد. سلامت ذهنی همچنین شامل توانایی فرد برای لذت بردن از زندگی است – برای برقراری تعادل بین فعالیتهای زندگی و تلاشها برای دستیابی به تاب آوری روانشناختی.

“سلامت شغلی”

سلامت شغلی رشته ای از مراقبت های بهداشتی است که از چندین رشته تشکیل شده است که به رفاه و ایمنی کارمندان در محیط کار اختصاص دارد. تمرکز جدی روی پیشگیری از آسیب و آموزش کارکنان دارد. خدمات بهداشت حرفه ای شامل سلامتی کارمندان ، آزمایش پیش از قرار گرفتن در محل ، ارگونومی ، کاردرمانی ، پزشکی حرفه ای و … می باشد.

“سلامت اجتماعی”

سلامت اجتماعی شامل توانایی شما در ایجاد روابط رضایت بخش بین فردی با دیگران است. همچنین به توانایی شما در سازگاری راحت با موقعیت های مختلف اجتماعی و عملکرد مناسب در تنظیمات مختلف مربوط می شود. همسران ، همکاران و آشنایان همگی می توانند با همدیگر روابط سالم داشته باشند. هر یک از این روابط باید شامل مهارت های قوی ارتباطی ، همدلی با دیگران و احساس مسئولیت پذیری باشد. در مقابل ، صفاتی مانند کنار کشیدن ، توهین آمیز یا خودخواهی می توانند تأثیر منفی بر سلامت اجتماعی شما بگذارند. در کل ، استرس می تواند یکی از مهمترین تهدیدات برای یک رابطه سالم باشد. استرس را باید از طریق تکنیکهای اثبات شده مانند فعالیت بدنی منظم ، نفس کشیدن عمیق و گفتگوی مثبت مدیریت کرد.

“سلامت معنوی”

سلامت معنوی تعادل بین جنبه های جسمی ،روانی و اجتماعی انسان را ایجاد می کند.سلامت معنوی شامل زندگی هدفمند ،متعالیه و تحقق ابعاد و ظرفیت های مختلف انسان است . سلامت معنوی همچنین می تواند از مفاهیم گسترده تری مانند امید ، هدف و صلح تشکیل میشود. برخی از معیارهای متداول که در دسته سلامت معنوی قرار دارند عبارتند از اعتقاد به یک موجود عالی ، اتحاد با یک نیروی بیشتر ، احساس هدایت معنا و ارزش ، یک دین سازمان یافته ، تعادل ، درون گرایی و معنا . در حالی که همه این جنبه ها برای سالم بودن روحی لازم نیست ، پرداختن به مفاهیم اصلی می تواند درک اساسی برای این روش دستیابی به سلامتی فرد داشته باشد.

فهرست